DİPAZ, ısıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe üretim yapıyor.

35 seneyi aşkın süredir sektörde üretim yapan Dipaz A.Ş.’nin Yönetim  Kurulu Üyesi ve Pazarlama ve Satış Müdürü olan Serdar Bostancı ile şirket merkezinde yaptığımız görüşmede kuruluşundan bugüne kadar  Dipaz olarak  neler ürettikleri ve sektöre kattıkları değerler hakkında bilgiler aldık.

SUBCONTURKEY: Şirketiniz ne zaman kuruldu, üretim süreçleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Serdar Bostancı: Dipaz Makine Tic. ve San. A.Ş. 
1973 senesinde kurulmuştur. İmalatımız Büyükçekmece-Gürpınar’daki tesisimizde, günün en gelişmiş CNC punch, CNC abkant, giyotin, hidrolik ve pnömatik presler, torna, freze tezgahları, muhtelif gaz altı, argon ve oksijen kaynak makineleri, elektrostatik ve yaş boya kurutma kabinlerinden oluşan modern imalat düzeni içersinde gerçekleşmektedir.

Kadromuz, deneyimli ve üstün vasıflı makine yüksek mühendisi, makine mühendisi, teknik okul mezunu kişiler ile uzun süre fabrikamızda çalışan 35 kişilik uzman bir ekipten oluşmaktadır.

Faaliyet konularımız ve ürün gruplarımız:
• “Dipaz” ve “Isımak” marka, gaz ve sıvı yakıtlı sıcak hava cihazları
• Dipaz SK Evaporatif soğutucular
• Evaporatif soğutma peteği
• “Spray Master” nozullu nemlendirme sistemleri
• “Dipaz” marka nemlendirme ve soğutma cihazları
• “Dipaz” ve “Metro” marka oto, minibüs ve otobüs/kamyon boyama ve kurutma kabinleri
• Isıtma-soğutma- havalandırma-fırınlama konulu taahhüt işleri

Evaporatif soğutucu petek üretiminde Türkiye’deki tek imalatçı

Firmamız, imalat programında bulunan “evaporatif soğutucu petek” ler için Türk patent dairesinden aldığı “TR 2001 01619Y” no’lu faydalı model belgesiyle Türkiye’de tek imalatçı olma sıfatı kazanmıştır. Benzer ürün dünyada çok az sayıda firma tarafından imal edilebilmektedir. Çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi önemli çevresel sorunların giderek daha fazla gündeme geldiği bu günlerde, önemi bir kat daha artan, çevre dostu “evaporatif soğutucularımız, soğutma için ek bir kompresör gücüne ihtiyaç duymaz, soğutucu gaz içermez, sadece su ile çalışır. İşletme ve bakım giderleri oldukça düşüktür. 1999 yılından bu yana sürdürdüğümüz Ar-Ge ve kapasite artırma çalışmalarımız bugün de aynı hızla devam etmektedir. Yeni ürün geliştirme konusunda İstanbul Üniversitesi’yle iş birliği yaparak çalışmalarımız muntazam olarak sürdürülmektedir.

İmal ettiğimiz ürünler TSEK, CE, GOST-R ve TÜV-CERT kalite belgelerine sahip olup, işletmemiz Temmuz 2007’de TÜV Thüringen tarafından ISO 9001-2000 kalite sistemine layık bulunmuştur. DİPAZ-ISIMAK-SPRAY MASTER-EVAPORATİF SOĞUTUCU PETEKLER, adı ile tüm imalatımız Türk Patent Enstitüsü tarafından Faydalı Model, Tasarım Tescil ve Marka olarak belgelendirilerek koruma altına alınmıştır.

1999-2003 yıllarında Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğümüz nozullu nemlendirme sistemi, 2004 yılında “Spray Master” adı altında markalaştırılarak piyasaya sürülmüştür. Sınıfında en kaliteli nemlendirme sistemi olarak bilinen “Spray Master”ın, benzer ürünler yurt dışından ithal edilmek suretiyle tedarik edilebilirken, Türkiye’deki tek üreticisi yine Dipaz olmuştur. 

Bu sistemler Türk ekonomisinin en güçlü sektörlerinden biri olan tekstil sektöründe, özellikle iplik  ve dokuma tesislerinde, kalitenin vazgeçilmez gereği olarak imalat sürecinde kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse; yurt çapında yaygın olan, taze meyve sebze depolayan soğuk hava depoları, depolanan ürünlerin öz sularının buharlaşmaması ve kilo kaybını önlemek için, “Spray Master” nemlendirme sistemlerimizi kullanmaktadır.

Sıvı yakıtlı “Isımak sıcak hava cihazlarına” ilaveten, doğal gazın ülkemizde bir çok şehre yaygın olarak ulaştırılmaya başlamasıyla birlikte, iç pazarda sanayi kuruluşları tarafından aranan,  “Hermetik atmosferik brülörlü doğal gazlı Isımak sıcak hava cihazları” imalatı için çalışmalar başlamıştır ve ürünümüz CE alma aşamasında akredite bir kuruluş tarafından teste tabi tutulmaktadır. Hermetik ısıtıcılar Isımak markasıyla 2008 kış sezonunda piyasaya sunulacaktır.

2007’de seri üretime geçirdiğimiz Isımak EL-serisi elektrikli sıcak hava cihazları ile ilgili olarak yapılan istatistiki çalışmalar neticesinde bu ürün grubunda kullanım sonrası arıza oranının % 0,3 olduğu tespit edilmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi, firmamız imal ettiği ürünlerinde ürün kalitesini üst seviyede tutmak için azami çaba göstermektedir.

Konumuzla ilgili yurt içi ve yurt dışı fuarlara iştirak edip, ürünlerimize yeni pazar ve müşteriler edinerek seçilen hedeflere ulaşmayı amaçlamaktayız. Halen Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk’a yapmış olduğumuz ısıtma ve nemlendirme cihazları ihracatından ayrı olarak, taahhüt bölümümüzün çalışmalarıyla 2006 ve 2007 senelerinde Almanya ve Çin’e vulkanizasyon kauçuk profil çekme tesisi ile Ukrayna‘ya da çekirdek yıkama ve kurutma makineleri yaparak ihraç etmiş bulunmaktayız.

Sektörde kendine saygın bir yer edinmiş olan kuruluşumuz, bir çok işletme için pahalı ve uzun soluklu sayılan Ar-Ge çalışmalarına, sağlam temeller üzerine oturtulmuş ürünler yaratabilmek amacıyla devam etmekte, cirosunu artırarak, ihracatını artırarak, bayi ve dağıtım ağını genişleterek, gelişen teknolojiye ve değişen ekonomik şartlara uyum göstererek sürdürmekte olduğu faaliyetini yeni ürünlerle zenginleştirip hedeflerimiz doğrultusunda geleceğe yatırım yapmaktadır.

Kaynak: subconturkey.com

Link: http://www.subconturkey.com/2008/Mayis/haber-DIPAZ-isitma-sogutma-ve-havalandirma-sektorunde-uretim-yapiyor.html

Dergi: SubconTurkey Sayı: Mayıs 2008
 


Haber Resimleri